Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

rast

Rast je pot do cilja

začne

Tu se vse začne

prihodnost

Zremo v prihodnost

lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Oljčna muha

V sredozemskih deželah predstavlja oljčna muha glavno škodljivko oljk. Prisotna je tudi v Sloveniji, in sicer na vseh območjih kjer se goji oljko. Ob ugodnih pogojih za razvoj ter neustreznem zatiranju lahko povzročijo ličinke muhe (žerke) veliko škodo na pridelku. Zlasti v primeru deževnega vremena in zmernih temperatur v času dozorevanja plodov se populacija prekomerno namnoži in lahko privede do izpada letine.


Da bi bilo zatiranje oljčne muhe čimbolj učinkovito je potrebno spremljati njeno populacijsko dinamiko. Monitoring škodljive vrste lahko izvajamo z uporabo rumenih lepljivih plošč, feromonskih vab ali kombiniranih vab, ki muho privabijo z barvo, prehransko komponento in spolnim feromonom samice. V nadaljevanju lahko preverite tedenske rezultate ulova oljčne muhe s feromonskimi vabami po različnih lokacijah katere spremljajo sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavod Nova Gorica. Prag škodljivosti za zatiranje oljčne muhe predstavlja ulov treh muh na feromonsko vabo na teden ali, ko opazimo več kot 3 % plodov s fertilnimi vbodi. Fertilni vbodi predstavljajo prisotnost jajčeca ali žive žerke oljčne muhe.

Na Primorskem obstajajo tri oljkarska društva, in sicer DRUŠTVO OLJKARJEV SLOVENSKE ISTRE , DRUŠTVO OLJKARJEV BRDA in GORIŠKO OLJKARSKO DRUŠTVO . Poleg  Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica rezultate spremljanja oljčne muhe objavljata še Društvo oljkarjev Brda  in Goriško oljkarsko društvo.

Ulov oljčne muhe 2020

Lokacije vab

Ulov oljčne muhe

Arhiv

Datum spremljanja oljčne muhe
Lokacija < 17. 8. 2020 24. 8. 2020 31. 8. 2020 07. 9. 2020 14. 9. 2020 21. 9. 2020 28. 9. 2020 05. 10. 2020 >
Baredi310975754
Beneša1219247131374
Bonini11424123
Dekani2026138111120
Gažon35445532
Gornje Cerovo45483924162216
Grbci5182057849
Kozana21323828152014
Krkavče327101481173
Kromberk21212132
Liminjan15352414128010
Lokvica02201067212
Mala Seva1022111612358
Osek00010001
Padna171334321951028
Pivol15421029151494
Plače111035251077
Sermin72091272370
Strunjan264751142028612
Sveti Peter9481419272541
Šempas00110401
Truške00202030
Vipolže66384215251526
Višnjevik7437163144613
Vrtojba67665530
Vrtovin111992664
Zalošče311122876

Podatki za pretekla leta