Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

rast

Rast je pot do cilja

začne

Tu se vse začne

prihodnost

Zremo v prihodnost

lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Oljčna muha

Na podatke meritev

V sredozemskih deželah predstavlja oljčna muha glavno škodljivko oljk. Prisotna je tudi v Sloveniji, in sicer na vseh območjih kjer se goji oljko. Ob ugodnih pogojih za razvoj ter neustreznem zatiranju lahko povzročijo ličinke muhe (žerke) veliko škodo na pridelku. Zlasti v primeru deževnega vremena in zmernih temperatur v času dozorevanja plodov se populacija prekomerno namnoži in lahko privede do izpada letine.


Da bi bilo zatiranje oljčne muhe čimbolj učinkovito je potrebno spremljati njeno populacijsko dinamiko. Monitoring škodljive vrste lahko izvajamo z uporabo rumenih lepljivih plošč, feromonskih vab ali kombiniranih vab, ki muho privabijo z barvo, prehransko komponento in spolnim feromonom samice. V nadaljevanju lahko preverite tedenske rezultate ulova oljčne muhe s feromonskimi vabami po različnih lokacijah katere spremljajo sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavod Nova Gorica. Prag škodljivosti za zatiranje oljčne muhe predstavlja ulov treh muh na feromonsko vabo na teden ali, ko opazimo več kot 3 % plodov s fertilnimi vbodi. Fertilni vbodi predstavljajo prisotnost jajčeca ali žive žerke oljčne muhe.

Na Primorskem obstajajo tri oljkarska društva, in sicer DRUŠTVO OLJKARJEV SLOVENSKE ISTRE , DRUŠTVO OLJKARJEV BRDA in GORIŠKO OLJKARSKO DRUŠTVO . Poleg  Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica rezultate spremljanja oljčne muhe objavljata še Društvo oljkarjev Brda  in Goriško oljkarsko društvo.

Ulov oljčne muhe 2020

Lokacije vab

Ulov oljčne muhe

Arhiv

Datum spremljanja oljčne muhe
Lokacija < 16. 8. 2021 23. 8. 2021 30. 8. 2021 06. 9. 2021 13. 9. 2021 20. 9. 2021 27. 9. 2021 04. 10. 2021 >
Baredi05102011
Beneša03328543
Bonini13344525
Dekani01520322
Gažon00101141
Gornje Cerovo304116570
Grbci00010026
Kavaliči04911513
Kozana00001020
Krkavče281136657
Kromberk105440125
Liminjan04321554
Lokvica17108108102
Mala Seva04762205
Osek10001100
Osp021631469
Padna61010135111121
Pivol0591691464
Plače00111001
Seča02522796
Sermin1212983613
Strunjan02645441
Sveti Peter1816671072
Šempas01210127
Šmarje2121911711914
Trebeše714221224977
Truške00110100
Vipolže102473143
Višnjevik261118881716
Vrtojba202303818
Vrtovin1262011113
Zalošče21050154

Podatki za pretekla leta