Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Ukrepi za preprečevanje spomladanskih pozeb

datum: 03.01.2023

Vabimo vas k branju prispevka o ukrepih za preprečevanje spomladanskih pozeb, ki sta ga pripravila Vasja Juretič in Sara Spačal Dovžak.

Beljenje debel koščičarjev, kot ukrep proti zgodnjem odganjanju rastlin

Prehajamo v zimski čas, ki je optimalen za izvedbo beljenje debel in debelejših ogrodnih vej. To velja predvsem za drevesa koščičarjev, lahko pa se ta ukrep uporabi pri vsem sadnem drevju. Še posebej je ukrep priporočljiv za marelice, kajti le te so sadna vrsta, ki ima zelo kratko fiziološko zimsko mirovanje, ki se konča že kmalu po novem letu. Nato nastopi ekološko mirovanje, če so temperature dovolj nizke. Ob dvigu temperatur v januarju lahko prihaja do začetka kroženja sokov in priprav na brstenje. Pri ponovnem padcu temperatur pod ničlo in jasnem vremenu lahko pride do pokanja luba na deblih, kasnejše okužbe lesa z lesnimi glivami in propadanja dreves.

beljenje dreves Foto_Vasja Juretič
Foto: Vasja Juretič

Delno se lahko temu izognemo z beljenjem debel z apnenim beležem ali jupolom.  Večje nasade se lahko beli s škropljenjem s škropivom iz 10 l vode in 2,5 kg jupola. Škropljenja je treba ponavljati dokler niso debla popolnoma bela. Beljenje je treba opraviti takoj po novem letu. Bela barva na deblu odbija sončne žarke in prepreči segrevanje debla na 5 do 15 oC, medtem, ko je v senci temperatura -5 oC. Zaradi te temperaturne razlike pride do pokanja in odstopanja luba na meji. Beljenje debel ni ukrep, ki bo popolnoma rešil odmiranje dreves, vendar precej pripomore k zmanjšanju odmiranja.

 

Zaščita mladih sadik pred pozebo

Mlada sadna drevesa je dobro zaščititi pred nizkimi temperaturami (pozebo). Priporočljiva je uporaba naravnih materialov, kot so slama, koruznica, žakljevina, smrečje, koprena (lutrasil),...., saj pod njimi rastline normalno uspevajo. V prej naštete naravne materiale ovijemo ali omotamo debla ali celotno mlado sadiko. Za nižje sadike (trsne cepljenke, aktinidije,....) lahko uporabimo nasutje z zemljo, lubjem, lesnimi sekanci, ki naj bo višine 15 cm ali več. Predvsem je pomembno, da se zaščiti cepljeno mesto, ki je najbolj občutljiv del rastlin za pozebo. Uporabna je tudi valjasta mrežna zaščita, ki jo naredimo okrog debla sadike in v katero nasujemo suho listje.

Za zaščito pa ni primerna uporaba umetnih materialov predvsem plastičnih folij, izolirnih materalov, … , saj se pod njimi rastline čez dan močno pregrejejo in tako čez noč še hitreje pozebejo.

ovijanje dreves Foto_Sara Spačal
Foto: Sara Spačal


Pripravila:

Sara Spačal Dovžak
Vasja Juretič

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica