Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Varstvo oljk

datum: 24.06.2025

Oljčna muha

Na izpostavljenih legah so oljčniki v fenofazah BBCH 72-73. Pri tedenskem spremljanju leta oljčne muhe z vabami za množični ulov (Flypack Dacus Trap) beležimo majhne ulove škodljivca. Razvoj oljčne muhe v tem obdobju omejuje suho vreme z visokimi temperaturami.

Glede na fenološki stadij rastlin priporočamo, da v oljčnike namestite feromonske vabe (npr. Dacotrap) ali rumene lepljive plošče za spremljanje pojava oljčne muhe. Vabe postavimo na južni oziroma zavetrni del krošnje oljke v višini glave. Na 1 ha namestimo eno do tri vabe. Dodatno priporočamo, da vabe postavite v dele oljčnika s sortami, ki so dovzetne na poškodbe oljčne muhe kot so Istrska belica ali Ascolana tenera. Veliko bolj selektivne so feromonske vabe, saj se na njih v glavnem lovijo le samci oljčne muhe, medtem ko se na rumenih lepljivih ploščah lovijo tudi druge žuželke, med katerimi je veliko koristnih.

Podobno kot v prejšnjih sezonah bomo sodelavci KGZ Nova Gorica tudi letos v tedenskih intervalih spremljali let oljčne muhe in poškodovanost plodov v Slovenski Istri (dvajset lokacij), Goriških Brdih (pet lokacij), na Goriškem in v Vipavski dolini (sedem lokacij) in na Krasu (dva oljčna nasada). O ulovih vas bomo pravočasno obveščali na podstrani »Oljčna muha«.

Zaradi trenutno nizke populacije oljčne muhe in vremenskih razmer, ki niso ugodne za razvoj škodljivca oljkarjem svetujemo, da v oljčnike namestijo vabe za množičen ulov. Cilj množičnega ulova je privabljanje oziroma uničenje škodljivca z večjim številom vab. Omenjena metoda je učinkovitejša, če se jo izvaja na večjih površinah. Zato je smiselno, da se za ukrep odloči več pridelovalcev, ki vabe postavijo istočasno. V primeru razdrobljenega lastništva je pomemben dogovor med lastniki, da se varstvo izvaja v večini oljčnikov. V letošnjem letu so za metodo množičnega ulova registrirani naslednji pripravki: 

FFS Akt. snov Odmerek EKO Nev. za
čebele
Prepov. upor.
najožji VVO
DECIS TRAP OLJČNA MUHA deltametrin (100%)   DA NE NE
ECO-TRAP deltametrin (0,02%)   DA DA NE
FLYPACK DACUS TRAP deltametrin (0,02%)   DA DA NE

Vabe delujejo vizualno (rumena barva), prehransko (amonijske soli, hidrolizirani proteini…) ter privabijo samce s pomočjo spolnih feromonov. Vabe učinkovito delujejo do 180 dni in naj ostanejo na drevesih do spravila pridelka. Po končani uporabi je treba vabe odstraniti iz nasada.

Poleg vab za množični ulov se v oljčnikih lahko uporablja tudi odvračalna sredstva na osnovi talka ali kaolina. Za te namene so dobavljivi pripravki Invelop White Protect na osnovi talka, Surround WP in Profilm na osnovi kaolina. Škropilna brozga nanesena na rastline ustvarja fizično oviro, ki ščiti nadzemne dele pred biotičnim stresom povzročenim z napadom škodljivih žuželk (poleg oljčne muhe odvrača tudi marmorirano smrdljivko) in gliv ter abiotičnim stresom povezanim s prekomernim sončnim obsevanjem. Odvračala lahko uporabimo tudi v okviru ekološke pridelave oljk.

V spodnji preglednici je podan letošnji nabor registriranih sredstev za zatiranje oljčne muhe. O uporabi navedenih sredstev bomo poročali v naslednjih prognostičnih obvestilih.  

FFS Akt. snov Odmerek EKO Nev. za
čebele
Prepov. upor.
najožji VVO
ASSET FIVE piretrin (4,65%) 0,96 l/ha DA DA NE
DECIS 2,5 EC deltametrin (2,5%) 0,5 l/ha NE DA NE
EXIREL* ciantraniliprol (10%) 0,075 l/ha NE DA NE
GF-120 spinosad (spinosin A+spinosin D) (0,02%) od 1 do 1,2 l/ha DA DA NE
MOSPILAN 20 SG* acetamiprid (20%) 300 g/ha NE NE NE
NATURALIS Beauveria bassiana sev ATCC 74040 (0,02%) 2 l/ha DA NE NE
SIVANTO PRIME flupiradifuron (20%) 0,75 l/ha NE DA NE

Dodatno vam še priporočamo, da si na spletni strani Integrirano varstvo preberete prispevke o škodljivcu in poskusih zatiranja oljčne muhe, ki so bili izvedeni v sklopu strokovnih nalog Javne službe zdravstvenega varstva rastlin.

Pred uporabo sredstev pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja!