Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Varstvo oljčnikov

datum: 06.06.2024

Pavje oko in oljkova siva pegavost; marmorirana smrdljivka

Oljkarje obveščamo, da smo po zadnjih pogostih in obilnejših padavinah v nekaterih oljčnikih opazili povečan pojav bolezni oljk in sicer pavjega očesa in oljkove sive pegavosti. Oljkarjem priporočamo, da v okuženih oljčnikih uporabijo bakrove pripravke, ki delujejo proti obema boleznima.

AKTIVNA SNOV

FFS

ODMEREK

- bakrov oksiklorid

- bakrov oksiklorid

- bakrov oksid

-žveplo

Cuprablau-Z 35 WG

Cuprablau-Z 35 WP

Nordox 75 WG

Microthiol SC

1.6-2 kg/ha

2 kg/ha

1,25 kg/ha

6 – 10 l/ha

Bakrovim pripravkom priporočamo dodati še sredstvo na osnovi žvepla Microthiol SC v odmerku 6 do 8 l/ha, ki je prav tako registrirano za zatiranje pavjega očesa. Na ta način izboljšamo učinkovitost zatiranja pavjega očesa.  Uporaba omenjenih pripravkov je dovoljena tudi pri ekološki pridelavi oljk.

Glavni znaki pavjega očesa so okrogle sive pege na listih in močno odpadanje listov  v spodnjem delu krošnje. Na bolezen sta posebno občutljivi Istrska belica in Oblica.

Glavni znaki oljkove sive pegavosti so blaga sajavost na spodnji strani in rumenenje zgornje strani lista. Na bolezen so posebno občutljive italijanske sorte Leccino, Lecone in Pendolino.

Uporabo bakrovih pripravkov priporočamo tudi v primeru nastanka poškodb zaradi neurij in toče, saj  razkužijo nastale rane in ovirajo razvoj bakterije, povzročiteljice oljkovega raka.

Pred uporabo sredstva pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja!

 

V zadnjih tednih na feromonskih vabah, ki so postavljene v oljčnikih opažamo povečan ulov odraslih stenic marmorirane smrdljivke. V juniju samice odlagajo jajčeca na spodnjo stran listov gojenih rastlin. Uporaba bakrovih sredstev za zatiranje pavjega očesa v tem obdobju ima posredno delovanje tudi na  marmorirano smrdljivko, saj zavira rast simbiontske bakterije Candidatus Pantoea carbekii na površini odloženih jajčec stenice.  Omenjena bakterija je pomembna za razvoj ličink marmorirane smrdljivke.V primeru, da je mlade ličinke ne zaužijejo v zadostni količini lahko pride do večjega pojava smrtnosti ličink nižjih stopenj (L1 in L2).

Pripravila: Matjaž Jančar in Marko Devetak