Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Varstvo oljk

datum: 14.03.2024

Pavje oko, oljkova siva pegavost, oljkov rak in glivične bolezni lesa oljk

Po opravljeni rezi je priporočljivo, da oljčnike preventivno poškropite proti glivični bolezni pavje oko. Za prvo škropljenje priporočamo uporabo sredstev na osnovi bakra. V kolikor predvidevamo, da se bo čas rezi razvlekel, lahko oljke poškropimo tudi pred pričetkom rezi.

 

Za zatiranje bolezni so registrirani naslednji pripravki:

AKTIVNA SNOV

FFS

ODMEREK

- bakrov oksiklorid

- bakrov oksiklorid

- bakrov oksiklorid

- bakrov oksid

- dodin

- tebukonazol + trifloksistrobin

- difenkonazol

- Bacillus amyloliquefaciens

- Bacillus amyloliquefaciens

Cuprablau-Z 35 WG

Cuprablau-Z 35 WP

Cuprablau-Z 50 WP

Nordox 75 WG

Syllit 400 SC

Nativo 75 WG

Score 250 EC

Serenade ASO

Taegro

1,6-2 kg/ha

2 kg/ha

1,4 kg/ha

1,25 kg/ha

2,25l/ha

0,25 kg/ha

0,5 l/ha

8 l/ha

0,185 do 0,37 kg/ha

Pri ekološki pridelavi oljk je dovoljena uporaba pripravkov na osnovi bakra in sredstva na osnovi mikroorganizmov - Bacillus amyloliquefaciens.

Značilna bolezenska znamenja pavjega očesa so okrogle sive pege na listih in močno odpadanje listov v spodnjem delu krošnje. Na bolezen sta posebno občutljivi zlasti Istrska belica in Oblica.

Glavni znaki oljkove sive pegavosti so blaga sajavost na spodnji strani in rumenenje zgornje strani lista. Na bolezen so posebno občutljive italijanske sorte (Leccino, Lecone in Pendolino).

Pripravki na osnovi bakra delujejo proti obema boleznima, sočasno razkužijo rane nastale ob rezi ter ovirajo razvoj bakterioze, povzročiteljice oljkovega raka (Pseudomonas savastanoi). V primeru močnejše okužbe z oljkovim rakom priporočamo izrezovanje in uničenje okuženih vej. Orodje, ki ga uporabljamo pri rezi obvezno razkužujemo.

Pred uporabo sredstva pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja!

 

Pred leti smo na vzorcu oljke iz Slovenske Istre potrdili najdbo glive Phaeoacremonium scolyti. Gre za polifagno vrsto, ki je bila v tujini predhodno že opisana na vinski trti ter na drugih lesnatih rastlinah (Prunus, Pyrus,…). Značilna bolezenska znamenja za omenjeno glivo so sušenje in odmiranje vej ter nekroze na lesu. Ker okužbe povečini potekajo preko ran je priporočljivo, da se po opravljeni rezi opravi škropljenje oljčnika. Zaradi širokega spektra delovanja po zimski rezi priporočamo uporabo bakrovih pripravkov, ki so registrirani za zatiranje pavjega očesa.

Med dodatne ukrepe s katerimi omejimo pojav glivičnih bolezni lesa na oljkah so tudi izrezovanje in uničenje vej z bolezenskimi znamenji. Za zmanjšanje možnosti pojava bolezni priporočamo, da se rez izvaja v suhem vremenu.

 

Lišaji na oljkah

Gre za epifitske lišaje, ki rastejo na lesnatih rastlinah. Najdemo jih na deblih ter vejah dreves in grmov. Letos jih pogosto opažamo tudi v oljčnikih. Do večjega pojava lišajev je prišlo predvsem zaradi ugodnih vremenskih razmer v jesenskem in zimskem obdobju (večja količina padavin in toplo vreme). Za omejevanje lišajev ni predvidenih ukrepov.

 

Pripravil: Matjaž Jančar