Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Varstvo oljk

datum: 17.08.2023

Obvestilo o varstvu oljčnikov z dne 17. avgust 2023

Oljčna muha

 

Trenutne in napovedane vremenske razmere (visoke temperature in nizka zračna vlažnost) za oljčno muho niso ugodne. Povečano prisotnost škodljivke lahko pričakujemo po prvih obilnejših padavinah in  posledično nižjih temperaturah.

 

Na posameznih lokacijah še vedno opažamo nekoliko povečano prisotnost  škodljivke. Prag škodljivosti je bil presežen na naslednjih lokacijah: Kavaliči, Liminjan, Lokvica, Pivol, Plače, Sermin, Strunjan in Sv. Peter.

V posameznih oljčnikih opažamo povečano poškodovanost plodov. To dejstvo lahko povežemo z manjšo količino pridelka.

Natančne podatke o ulovu muhe v oljčnikih in poškodbah na plodovih lahko preverite na naslovu www.kmetijskizavod-ng.si/oljcna-muha/

 

Oljkarjem na območjih kjer se je muha številčnejše pojavila (3 oziroma več muh/vabo na teden) priporočamo, da po zadnjih padavinah obnovijo ukrepanje z zastrupljeno vabo po delu krošnje. V ekološki pridelavi oljk lahko uporabimo pripravek GF 120 v odmerku 1-1,2 l/ha. Poraba do 30 l škropilne brozge/ha. Pripravek GF 120 lahko v sezoni uporabimo 4x.

Za zmanjšanje populacije oljčne muhe lahko v sklopu ekološke pridelave uporabimo tudi sredstvo Naturalis na osnovi entomopatogene glive Bauveria bassiana v odmerku 2 l/ha. Dovoljenih je največ 5 tretiranj letno.

 

Kot kontaktni insekticid lahko proti odrasli muhi v integrirani pridelavi uporabimo tudi sredstvo  na osnovi deltametrina  Decis 2,5 EC v odmerku 0,5 l/ha. Z omenjenim sredstvom je dovoljeno ukrepati največ 2x na leto.

 

Še vedno priporočamo ukrepanja z odvračalnimi sredstvi na osnovi kaolina ali talka. Naneseni na rastline ustvarjajo fizično oviro, ki ščiti nadzemne dele pred biotičnim stresom povzročenim z napadom škodljivih žuželk (poleg oljčne muhe odvrača tudi marmorirano smrdljivko) in gliv ter abiotičnim stresom povezanim s prekomernim sončnim obsevanjem.

 

Bodite pozorni na karenco pripravkov! Pred uporabo sredstva pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja!

 

Priporočamo redno spremljanje škodljivke s pomočjo feromonskih vab ali rumenih lepljivih plošč.

Pripravil: Matjaž Jančar