Obvestilo o varstvu hrušk in jablan
datum: 30.04.2025
V Vipavski dolini so hruške in jablane v fazi zgodnjega razvoja plodov (BBCH 71-72), v Brkinih in na Tolminskem se pri jablani zaključuje cvetenje (BBCH 69).
Obvestilo o varstvu hrušk in jablan
V Vipavski dolini so hruške in jablane v fazi zgodnjega razvoja plodov (BBCH 71-72), v Brkinih in na Tolminskem se pri jablani zaključuje cvetenje (BBCH 69).
Škrlup in druge listne pegavosti pečkarjev
V nasadih pečkarjev beležimo intenzivni prirast listne mase. Nov list zraste vsake 3-4 dni, zato je potrebno fungicidno zaščito proti škrlupu pogosteje obnavljati. Priporočamo, da hruške in jablane pred napovedanimi padavinami ponovno poškropite s kontaktnimi fungicidi na osnovi ditianona (Delan 700 WG, Delan Pro, Alcoban). V nasadih, kjer so plodiči debelejši od 10 mm lahko uporabite tudi pripravek Syllit na osnovi aktivne snovi dodin.
V primeru obilnih padavin, ki povzročijo izpiranje škropilne obloge in hkrati omočenost listja več kor 96 ur, svetujemo uporabo sistemičnih (IBE) fungicidov snovi difenokonazol v kombinaciji s kontaktnimi fungicidi na osnovi ditianona. Za preprečevanje okužb s škrlupom lahko uporabite tudi pripravek Revyona na osnovi mefentriflukonazol, ki mu je potrebno dodati kontaktni fungicid ali pripravek Difol, ki vsebuje folpet in difenokonazol. Škropljenje opravite takoj ko preneha deževati oz. ko razmere to dopuščajo.
Hruške so v tem obdobju zelo občutljive za okužbe z rjavo (stempilijsko) gnilobo plodov. Sredstva, ki jih v tem obdobju svetujemo za preprečevanje okužb s škrlupom, delujejo tudi zoper omenjeno glivo. Učinkoviti pa so tudi pripravki na osnovi fluksapiroksada ( Sercadis in Sercadis plus). Poleg preventivnega škropljenja, je v nasadih potrebno izvajati tudi higienske ukrepe, ki zmanjšujejo infekcijski potencial glive, kot so redno mulčenje podrasti in odstranjevanje plevelov.
Za zatiranje črnih listnih pegavosti (Alternaria spp.) na jablanah in hruškah ima v letošnjem letu izjemno dovoljenje dotikalni (kontaktni) fungicid Banjo, na osnovi aktivne snovi fluazinam. Uporablja se ga v odmerku 0,7 L/ha in pri porabi vode 500 -1000 L na ha, pri čemer najnižja poraba vode na hektar ne sme biti manjša od 500 L. Na istem zemljišču ga lahko uporabite največ tri krat v eni rastni dobi, v razmaku 14 dni, od razvojne faze rožnatih popkov do faze sekundarnega odpadanja plodičev (BBCH 57-73).
Pri uporabi sredstva Banjo je potrebno upoštevati dodatne posebne pogoje:
- Fitofarmacevtsko sredstvo Banjo se sme uporabljati le v ograjenih nasadih, kjer je nezaposlenim preprečen dostop v nasad.
- Robne vrste oziroma drevesa se sme tretirati le v smeri od ograje, pri polovičnem zaprtju šob.
- Uporaba ročne škropilnice ni dovoljena!
Jablanova pepelovka (Podosphaera leucotricha)
V nasadih, kjer imate težave z jablanovo pepelovko lahko uporabite naslednje pripravke: Luna experience v odmerku 0,75 L/ha, Stroby WG v odmerku 0,2 kg/ha, Zato 50 WG v odmerku 0,10-0,15 kg/ha, Sercadis v odmerku 0,25 kg/ha, Sercadis plus v odmerku 0,72 L/ha ali pripravek Revyona v odmerku 1,3 L/10.000 m2 tretirane površine listne stene, pri čemer je največji dovoljeni odmerek 2 L/ha. V ostalih nasadih, kjer prevladujejo na pepelovko občutljive sorte (Idared, Jonagold,..) priporočamo, da škropilni brozgi dodate sredstva na osnovi močljivega žvepla (Azumo WG, Colpenn 80 WG, Cosan, Kumulus DF, Microthiol specilal, Pepelin, Thiovit jet, Vindex 80 WG, Microthiol disperss, Vertipin, Pol-Sulphur 800 SC,…) v odmerku 3 do 5 kg/ha. Pred škropljenjem je potrebno porezati plesnive poganjke in jih odstraniti iz nasada.
Jabolčna grizlica (Hoplocampa testudinea)
V Brkinih in na Tolminskem je čas za zatiranje grizlic. Prag škodljivosti je presežen, če se v obdobju od začetka do konca cvetenja na belo lepljivo ploščo ujame več kot 30 osic. V ta namen lahko uporabite pripravek Mospilan 20 SG v 0,04 % konc. ali pripravek Neemazal T/S v odmerku 1,5 L na meter višine krošnje; največji dovoljen odmerek je 4,5 L/ha.
Jabolčni zavijač (Cydia pomonella)
V zadnjih dneh v Vipavski dolini beležimo povečane ulove metuljčkov jabolčnega zavijača. Do odlaganja jajčec bo predvidoma prišlo, ko bodo temperature v večernem času (po sončnem zahodu) več dni zapored presegle 15°C. O optimalnem terminu za zatiranje zavijača vas bomo obvestili.
Pri uporabi čebelam nevarnih sredstev, je potrebno odstraniti cvetočo podrast ter preprečiti zanašanje na sosednje cvetoče rastline. Pred uporabo sredstev pozorno preberite navodila in dosledno upoštevajte opozorila za varovanje okolja.
Pripravila: dr. Mojca Rot