Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Čezmejna fokusna delavnica projekta Ero-STOP

datum: 22.04.2025

V Ajdovščini uspešno izvedena čezmejna fokusna delavnica projekta Ero-STOP – Pomembna vloga Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica pri zaščiti tal in izobraževanju kmetovalcev

V četrtek, 17. aprila, je v Ajdovščini potekala čezmejna delavnica za slovenske deležnike v okviru evropskega projekta Ero-STOP (Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027, https://www.ita-slo.eu/sl/ero-stop), katerega osrednji cilj je razvoj in uveljavitev učinkovitih ukrepov za preprečevanje in sanacijo erozije tal na neurbanih območjih. Dogodek je združil lastnike zemljišč, svetovalce, strokovnjake, raziskovalce, predstavnike občine ter člane ekspertne skupine, ki so skupaj obravnavali izzive, ki jih povzročajo vse pogostejši ekstremni vremenski pojavi kot posledica podnebnih sprememb.

V ospredju razprav je bila problematika erozije, ki postaja vse resnejša, zlasti na območjih z občutljivo kmetijsko rabo in strmimi pobočji. Udeleženci so s pomočjo SWOT analize analizirali trenutno stanje in oblikovali predloge trajnostnega upravljanja s tlemi, usmerjene v večjo odpornost krajine in lokalnih skupnosti.

Ključna vloga Kmetijsko gozdarskega zavoda Nova Gorica

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica ima osrednjo vlogo pri izobraževanju in svetovanju kmetovalcem. Njihovi strokovnjaki redno delujejo na terenu, kjer s praktičnimi nasveti in prilagojenimi rešitvami pomagajo pri zaščiti najbolj ranljivih površin ter s tem ohranjanju kmetijskih zemljišč in zmanjševanju posledic podnebnih sprememb.

Zavod tesno sodeluje z Občino Ajdovščina, ki je bila organizatorica delavnice, ter z Univerzo v Ljubljani – Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo in Naravoslovnotehniško fakulteto. Skupaj razvijajo strokovne podlage in izvajajo pilotne aktivnosti, ki prispevajo k boljšemu razumevanju in obvladovanju erozijskih procesov. V okviru projekta bo skupaj z italijanskimi partnerji (Občina Devin Nabrežina, VeGAL - GAL Venezia Orientale, Università IUAV di Venezia) pripravljen Akcijski načrt za preventivne ukrepe in ukrepe sanacije erozije, ki vključuje konkretne tehnične rešitve za zaščito tal na najbolj izpostavljenih območjih. Poleg tega bodo v sodelovanju oblikovane tudi predloge za spremembe obstoječe zakonodaje, s ciljem omogočiti učinkovitejše in bolj prilagodljivo ukrepanje na terenu.

Delavnica v Ajdovščini je predstavljala pomemben korak k dolgoročnemu varovanju tal in trajnostnemu razvoju podeželja. Sodelovanje med lastniki zemljišč, lokalnimi skupnostmi, strokovnimi institucijami in znanstveno-raziskovalnimi ustanovami se znova izkazuje kot ključ do uspešnega soočanja s posledicami podnebnih sprememb.

Projekt sofinancira Evropska unija v okviru Programa Interreg VI-A Italija-Slovenija.

Za več informacij:
KGZS Zavod GO, Karmen Bizjak Bat, karmen.bizjak_bat@go.kgzs.si