Skoči na vsebino
Logo: I feel Slovenia

Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica

Institute of agriculture and forestry Nova Gorica

Slika svetujemo

Svetujemo, pomagamo, rešujemo

Slika tradicija

Tradicija, znanje, kakovost

Slika načrtujemo

Načrtujemo skupno prihodnost

Slika rast

Rast je pot do cilja

Slika začne

Tu se vse začne

Slika prihodnost

Zremo v prihodnost

Slika lokalno

Živimo globalno, uživajmo lokalno

Kaj je tenhnopatija?

datum: 29.10.2024

Tehnopatija je poškodba ali bolezen, ki je nastala zaradi neustrezne hlevske opreme.

Tehnopatija je poškodba ali bolezenska sprememba, ki nastane neposredno ali posredno zaradi neustreznih pogojev reje, opreme ali sistema reje. To lahko vključuje fizične in vedenjske motnje. Tehnopatija lahko vodi do slabšega zdravja in dobrobiti živali, kar je posledica vpliva med tehnologijo reje in naravnimi potrebami živali. Bolj, ko živalim omejimo življenjski prostor, tem bolj mora biti le ta prilagojen potrebam živalim. Način reje z urejenim izpustom živali zelo veliko pripomore k dobremu počutju in zdravju živali.

Zakon o zaščiti živali predpisuje, da skrbnik mora živali zagotoviti:

- bivališče, hrano, vodo in oskrbo na način, ki je glede na vrsto živali, pasmo, starost, stopnjo razvoja, prilagoditve in udomačitve primeren njenim fiziološkim in etološkim potrebam v skladu z ustaljenimi izkušnjami in znanstvenimi spoznanji;

- svobodo gibanja, primerno živali glede na njeno vrsto, pasmo, starost, stopnjo razvoja, prilagoditve in udomačitve, ki preprečuje nepotrebno trpljenje;

 - dovolj prostora, če je privezana ali zaprta, glede na njene fiziološke in etološke potrebe v skladu z ustaljenimi izkušnjami in znanstvenimi spoznanji;

- svetlobo, toploto, vlažnost, kroženje zraka, zračenje, koncentracijo plinov, higieno in intenzivnost hrupa v prostoru, kjer je žival, ki ustreza njeni vrsti in stopnji razvoja, prilagoditvi in udomačitvi, fiziološkim in etološkim potrebam ter predpisanim higienskim pogojem;

- ločeno nastanitev nezdružljivih živali.

Skrbnik živali mora poskrbeti, da ne prihaja do napak, poškodb v reji, ki povzročajo tehnopatije in motnje v obnašanju.

Iz zgoraj napisanega izhaja, da rejec mora zelo dobro poznati zahteve živali, ki jo redi ter mora biti dober opazovalec dogajanja v hlevu.

Poznamo več tipov tehnopatij to so, poškodbe nastale na telesu, patološke spremembe zaradi pomanjkanja vode, patološke spremembe zaradi pomanjkanja krme, spremembe nastale zaradi neustreznih klimatskih razmer v hlevu.

Poškodbe na telesu so posledica poškodb povzročenih z opremo v objektu in z nepravilnim ravnanjem rejca. Najpogostejše so najrazličnejše rane na koži odrgnine, preležanine, otekline, manjši zlomi kosti. Vzroki pa so lahko ostri poškodovani robovi v ležalnih boksih, drseča tla in betonska tla, ki so običajno pretrda kar se pri govedu odraža s pojavom šepavosti. Šepavost krav ima negativen vpliv na prirejo mleka, reprodukcijo in dobro počutje ter tako na ekonomiko reje. 

Za patološke spremembe, ki so vezane na pomanjkanje vode so vzroki zelo različni, lahko je premalo napajalnikov na števili živali, nedelujoči napajalniki, onesnažena voda, kar se kaže kot nemir v čredi, iskanje vode, omotičnost, znižan prirast, manjša mlečnost, padec nesnosti, odvisno od vrste živali in njenih potreb.

Ravno tako so vzroki za patološke spremembe, ki so vezane na pomanjkanje krme zelo različni, lahko gre za načrtno odtegovanje krme, napake in poškodbe v sistemu krmljenja, nedoslednosti rejca in podobno. Žival postaja nemirna, išče krmo, pri dolgotrajnem odtegovanju krme prihaja do atrofije mišic, splošne oslabelosti, kar posledično negativno vpliva na proizvodno sposobnost in zdravstveno stanje živali.

Pri mikroklimatskih (temperatura, vlaga, zračnost, svetloba) pogojih v hlevu moramo biti pozorni, da ne prihaja do hipertermije ali hipotermije. Rejec mora zelo dobro poznati pogoje bivanja, ki so primerni vrsti živali za katero skrbi, in dejavnike, ki vplivajo na dobro počutje živali.

Vzrokov in prilik za nastanek tehnopatij je veliko . V nadaljevanje je predstaljen eden od najpogostejših vzrokov za nastanek tehnopatij v govedoreji .Pogost vzrok za pojav tehnopatij pri govedu so neustrezni ležalni boksi in neustrezna tla. Neprimerni ležalni boksi oz. stojišča, ki so običajno prekratka, preozka in pretrda tla (beton) to velja predvsem za starejše hleve. Nezadostna uporaba nastilja ali je ta celo odsoten in brez ustrezna talne obloge. Najpogosteje pride do poškodbe kože na sklepih, vimenu, parkljih. Nastalim poškodbam se lahko izognemo, če ležalne/stojišče površine nadgradimo s peskom, s slamo ali z gumo, ki je nedrseča – ima dober oprijem, se jo da čistiti, je mehka, prilagodljiva. Poškodbe se pojavljajo na skočnem in zapestnem sklepu, kolčni in sednični grči, peti, kolku, hrbtenici in repu. Poškodbe so v obliki odrgnin, velike otekline, ognojki, vnetje mehkih tkiv ob skočnem sklepu. 

Slika1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

René Pijl - Nega kopit, bolezni kopit, stojala za kopit in materiali - dobrodošli!

Neustrezni pogoji reje lahko privedejo do poškodb kot so zvin sklepa in zlomi kosti. V čredi krav molznic pa prihaja do poškodb vimen, odrgnin, zmečkanine zaradi pregrobih tal oziroma podlage, sesek se zatakne med rešetko in ko krava vstaja, se sesek pretrga ali, ko krava sama stopi na sesek in vime ali stopi kakšna druga žival. Zato je pomembno, da so tla čimbolj suha, da ne prihaja do zdrsov .Vse te anomalije pa vplivajo na ekonomiko poslovanja, saj se poveča strošek veterinarskih storitev.

Da se izognemo morebitnim poškodbam, moramo zasledovati cilj, da dosegamo čista, suha in udobna ležišča/stojišča, saj le dovolj široki in dovolj dolgi ležalni boksi niso umazani ležalni boksi in pripomorejo k dobremu počutju živali.

 

 

 

Vsi viri in literatura so na voljo pri avtorici prispevka.

 

 Pripravila: Tanja Valanti Širok, univ.dipl.inž.zoot